קבוצות רכישה של דירות – יתרונות וחסרונות

קבוצות הרכישה נכנסו לשוק הנדל”ן כחלק מהניסיון של האזרחים בישראל להתמודד עם המחירים הגבוהים בשוק הדיור.

הן הפכו כמעט מיידית לטרנד פופולארי בקרב רוכשי הדירות הפוטנציאליים ומאידך, גרמו לתסכול בקרב הקבלנים.

עלויות רכישת דירת מגורים כוללות נתח גדול של הוצאות שמנותבות לשלושה גורמים – יזם, קבלן ורשויות המס.

קבוצת רכישה חוסכת בהוצאות אלה באופן ניכר כשתפקידים אלו עוברים למנהלי הקבוצה, בתשלומי המיסים ניתן למצוא תשלום מע”מ מופחת על הקרקע, תשלום מע”מ מופחת על היטלי בנייה ואגרות פיתוח, וכן מס רכישה מופחת – מדובר בחסכון לא מבוטל של עלויות שיכולות להשפיע באופן משמעותי על  מחיר הדירה.

החסרונות בקבוצת רכישה

 

  • מנהלי הקבוצה מתפקדים כיזמים, על אף שאין להם הכישורים לכך, והדבר עשוי להיות בעייתי.
  • בקבוצות רכישה, לא ניתן לחזות מראש מה תהיה העלות הסופית של הפרויקט וכמה יידרש כל חבר קבוצה לשלם. ייתכנו נסיבות רבות שיובילו להגדלת עלויות. בחוזה מכר רגיל הקבלן שהתחייב מראש למחיר יספוג את ההפרש, ובקבוצת רכישה ההפרש יתגלגל על חברי הקבוצה.
  • אין לדעת מתי יושלמו תהליכי הבניה, השלבים בהם אינם צפויים, כגון, מתי יושגו היתרי בניה. בנוסף, לא ניתן להכפיף אף גורם ללו”ז קבוע מראש, ולכן התהליך יכול להתארך.
  • חברי הקבוצה תלויים זה בזה, מקרה בו אחד מחברי הקבוצה לא מצליח לעמוד בהתחייבויות יכול לסכן את כל פרויקט הבנייה. כמו כן, אי הסכמות ומחלוקות בין חברי הקבוצה עלולים לגרור עיכובים בהשלמת הפרויקט. 

 

 

עורך דין מומחה למקרקעין שיעשה בשבילכם שלל פעולות נחוצות, ויעניק לכם סיוע וליווי משפטי, יצמצם את הסיכונים משמעותית, ויוכל לנקוט עבורכם את כל הצעדים שיבטיחו הגנה מפני סכנות, כגון: בדיקת מצב הקרקע, בדיקת מנהלי הקבוצה, בדיקת האיתנות הכלכלית של הקבוצה, בדיקת זהות הקבלן, ניסוח הסכם השיתוף בין חברי הקבוצה וההסכמים עם הגורמים השונים השותפים לפרויקט, פיקוח על חשבון הנאמנות, בדיקת הרישוי וההיתרים השונים, רישום זכויות בלשכת המקרקעין, התקשרות עם הרשויות, ניהול משא ומתן מול הגורמים השונים המעורבים, סיוע בפתרון מחלוקות בין חברי הקבוצה ועוד. 

 

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן