התחדשות עירונית

אחד הנושאים המככבים על דרך קבע בכל הקשור להורדת יוקר הדיור הינו מושג ההתחדשות העירונית.

מושג ההתחדשות העירונית מאגד בחובו, הלכה למעשה, מספר עסקאות מקרקעין, ובהן תמ”א 38 על תיקוניה השונים, מתחמי פינוי בינוי ועסקאות קומבינציה.

העיקרון המוביל – ניצול משאבי מקרקעין קיימים (בדרך כלל בניינים ישנים), לבניית יחידות דיור נוספות, באמצעות אישורן של תוכניות ספציפיות.

חשוב לזכור שיש שלושה צדדים בעסקאות התחדשות עירונית: בעלי המקרקעין, היזם ו-רוכשי יחידות הדיור החדשות.

ברור שכל עסקה ייחודית לכשעצמה, והיא משתנה בהתאם לסוג העסקה, המקרקעין נשוא העסקה והגוף היוזם. אולם, בכל מקרה, בכל העסקאות הללו חשוב מאוד לבדוק את מסמכי היסוד (עסקאות “המקור”), את אופן הבטחת כספי הקונה ועוד.

בעניין זה, חשוב לציין ולהכיר את פסק הדין בעניין בן מנחם (פר”ק 14785-05-18 בן מנחם ואח’ נ’ ספיר פרויקטים מגורי יוקרה בע”מ ואח’), שם בוטלו הסכמי מכר אשר הובטחו על דרך של הערת אזהרה (אחת מהבטוחות המנויות בחוק המכר הבטחת השקעות).

במיוחד לאור פסק הדין האמור, אנו מקפידים שכספי לקוחותינו, הרוכשים יחידות דיור בפרויקטים של התחדשות עירונית, יובטחו באמצעים אחרים (ערבות בנקאית או פוליסת ביטוח).

ישנם כמובן עוד נושאים רבים הדורשים בדיקה והתייחסות ספציפית בעת ביצוע עסקה מסוג זה.

לכל אחד מהצדדים לעסקה מעין זו, חשוב מאוד שיהא מיוצג על ידי עורך דין האמון על שמירת האינטרסים הייחודיים שלו.

למשרדינו ניסיון רב בתחום ההתחדשות העירונית, הן בייצוג רוכשי דירות בפרויקטים אלו, הן של בעלי קרקעות והן של יזמים.

נשמח לעמוד לשירותכם לכל שאלה ועניין, משרד עו”ד לויטה מזור: 03-6932823.

בעסקאות התחדשות עירונית כגון: פינוי בינוי, תמ”א 1 או תמ”א 2 וכיוב’ יש לקבל ליווי משפטי מקיף ומקצועי מעורך דין בעל ניסיון המתמחה בעסקאות מסוג זה. משרדנו ניסיון עשיר בליווי של יזמים ודיירים.

בין המטרות בהתחדשות העירונית נמצא גם רעיון טובת הרוב. בתנאים מסויימים וברוב הדרוש, ניתן לכפות עסקת מקרקעין על דייר בפרויקט. מומלץ לפנות לעורך דין הבקיא בנושא לבחון את הסוגיה הספציפית על מנת לקבל המלצה מתאימה.

המיסים המוטלים בעסקאות התחדשות עירונית הם מגוונים. יש תשלום מס שבח ומס רכישה, היטלים שונים ואף מע”מ. ישנם גם סוגי פטורים שונים במצבים משתנים. על מנת למנוע “תאונת מס”, מומלץ להתייעץ עם עורך דין הבקיא בעסקאות התחדשות עירונית.

טרם קנייה של דירה למגורים בפרויקט התחדשות עירונית יש לבצע בדיקות רבות, חלקן משפטיות חלקן למודות ניסיון מפרויקטים רבים קודמים. לא מומלץ ללכת אל הלא נודע בעסקאות התחדשות עירונית ותמיד מומלץ להיות מלווה על ידי עורך דין המצוי בדברים.

בדרך כלל כן. יש כמובן לבחון את ההסכמים שנתמו במסגרת עסקת ההתחדשות העירונית. את ערכה האמיתי של הדירה ולבצע תיאום ציפיות והסכם ברור עם הקונה על מנת לחסוך טענות מאוחר יותר.