קורונה סטייל – רכישה ושכירות של משרדים בעקבות משבר הקורונה

קורונה, מה יש עוד לומר על הוירוס ההרסני הזה, נראה שכבר כל הקלישאות והמליצות נאמרו, כל התיאורים תוארו ואין תיאוריה שלא הועלתה, נותחה ונבחנה. בכל אופן, זה כבר לגמרי ברור שהיא אחד המשברים הגדולים שחווינו ושייקח עוד הרבה מאוד זמן לשקם את נזקיה.

המציאות החדשה שיתקה את השוק, את הייצור, את השירותים, את המסחר ואת הנדל”ן בדגש על הנדל”ן המסחרי…. האם הוא יתאושש? האם הנדל”ן המסחרי יקום מהקרשים? האם הנדל”ן המניב יחזור להניב פירות למשקיעים?

כאשר באים להעריך את הבאות ולצפות פני עתיד הנדל”ן המשרדי והמסחרי, יש לבחון את השינויים שהתרחשו בעת שיא המשבר, וגם עתה, בשגרה שאנו נמצאים בה. ענף המשרדים, מצא עצמו כבר בתחילת המשבר עם סדקים וחוסר יציבות. מלאי גדול של בנייני משרדים חדשים שוממים ללא דורש ומנגד בקשות של השוק להוריד את מחירי השכירות או להקפיאם לחלוטין.

במקביל, חל שינוי עצום בשאר המעגלים הקשורים לענף. ארגונים רבים, גדולים וקטנים, נאלצו לצמצם כח אדם, להוציא אנשים לחל”ת או ליישם מודל עבודה מהבית. הארגונים השקיעו משאבים לא מועטים על מנת להתאים לעובדים שלהם עמדות עבודה איכותיות ונוחות בבית ונראה כי רבים מרוצים מהמציאות החדשה. הארגונים ששלחו את העובדים לעבוד מרחוק ראו כי טוב והמודל הוכתר ברוב המקרים כהצלחה. כך שישנן חברות אשר החליטו להמשיך כך לפחות עד סוף השנה ויש שהחליטו לבצע התייעלות והערכה מחודשת של עלויות המשרדים וסביבות העבודה.

נדבך נוסך של הריחוק החברתי והעבודה מהבית הוא ההתפתחות המהירה של שיחות הוידאו וה – ZOOM בהן ניתן לבצע פגישות עבודה, לקבל יעוץ מקצועי, טיפולים רגשיים, הרצאות, הדרכות ועוד בצורה מקצועית ואיכותית לא פחות מפגישות פרונטליות ולעיתים אף בצורה יעילה ופרודוקטיבית הרבה יותר. גם הלקוחות הסופיים הפנימו את העובדה שלא חייבים להגיע למשרד על מנת לקבל שירות, ויחד עם הקפיצה ברכישות און ליין הורגלו אלה גם לבצע פעולות מקוונות ופחות להגיד למשרדים ולעמוד בתורים.

 

המציאות יצרה מצב בו הוכח כי אין צורך להגיע למשרדים היקרים והמושקעים הממוקמים במרכזי הערים, אין צורך לשלם שכירויות גבוהות, דמי ניהול עצומים וחנייה. במקום משרד בקומה גבוהה עם נוף לים, אפשר להציב רקע של גורדי שחקים ב –  ZOOM ולנהל את הכל מכל מקום, כמעט. ניכר כי פני הנדל”ן המשרדי עומדים להשתנות ולסחוב איתם את שאר ענפי הנדל”ן.

אז מה יהיה עכשיו?

שכירת משרד

הנדל”ן המשרדי ישנה את פניו, זאת ללא ספק. העובדה שניתן לעבוד גם ממקום מרוחק תוציא את החברות ממרכזי הערים לקומפלקסי משרדים, לא פחות מושקעים ויפים בשולי הערים ואפילו בפריפריות, תוך שינוי משמעותי בעלויות השכירות והארנונה וחסכון במשאבי זמן וכסף נוספים.

הצפי הוא שמתחמי השכירות לטווח קצר וחללי העבודה המשותפים ימשיכו להיות אטרקטיביים למרות הוראות השעה על הריחוק החברתי, זאת מאחר שהם מאפשרים שכירויות לטווח קצר ואף במתכונת אד הוק, מה שמאפשר לעסקים הנדרשים למשרד פיזי אפשרות לא להתחייב בהסכמי שכירות ארוכים וכובלים.

מי שבכל אופן מעוניין בשכירת משרדים במתכונת המסורתית, חשוב שיעשה זאת בשיקול דעת ועם ליווי מקצועי. פנייה ליעוץ משפטי של עו”ד המתמחה במקרקעין, תבטיח הסכם ראוי השומר על האינטרסים של השוכר ולא משאיר קצוות פתוחים.

רכישת משרד

כמו כל משבר גם הנוכחי טומן בחובו הזדמנות עסקית למי שמחפש “מציאות” בהשקעה בנכסי  נדל”ן מניב וגם מי שמחפש לרכוש משרד לשימוש אישי. בשני המקרים מומלץ מאוד להסתייע במשרד עו”ד המתמחה בתחום המקרקעין ובעל ניסיון משמעותי בליווי עסקאות נדל”ן מורכבות.

אנו במשרד לויטה מזור ושות’ מעניקים הרבה מעבר לליווי נדל”ני משפטי, אנו מסייעים ללקוח טרם ביצוע הרכישה בעיבוד המידע לצורך קבלת ההחלטות העסקיות המיטביות עבורו. אנו חיים את השטח ומכירים את הניואנסים הרבים בשוק ויודעים לכוון את הלקוחות לעסקה הטובה והמשתלמת. אנו בוחנים את איכות הנכס, המחיר המוצע עבורו, האם הוא משקף את מצב השוק, את אופן “ההנבה” שלו (בחינת הסכמי השכירות הקיימים) וזאת על מנת להגן על הלקוח שלנו מפני רכישה של נכס שעלול להיות בעייתי בטווח הארוך.

פנייה למשרד עו”ד לויטה-מזור מבטיחה ליווי צמוד ומקצועי בכל שלבי ניהול התיק, יחס אישי, דיסקרטיות מלאה ואיכות ללא פשרות.

מוזמנים ליצור עמנו קשר
03-6932823    office@lmlaw.co.il

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן