מהו הזמן הטוב ביותר לרכישת נדל”ן?

אומרים ש – Timing Is Everything  אבל כיצד יודעים כמה זמן צריך לחכות ומהו הזמן לפעול ולעשות? ואם מדברים על עסקי מקרקעין, מהו הזמן הנכון ביותר לרכוש נכסים?!

כמו בכל החלטה כספית חשובה במיוחד, כאשר מדברים על עסקת מקרקעין, אחת ההוצאות המשמעותיות ביותר בחייו של אדם מן השורה, אין באמת זמן אחד, שהוא הטיימינג המושלם לעסקה. אבל ישנם פרמטרים שונים שיחד מתחברים לתמונה הרחבה ומסייעים לבצע עסקה משתלמת ובטוחה.

מסמך זכרון דברים

מאקרו VS מיקרו- גורמים שחשוב לבדוק בעת רכישת דירה

 

באופן עקרוני, כאשר מתכננים לרכוש נכס למגורים, בעיקר דירה ראשונה, חשוב להבין שיש גורמים חיצוניים שמשפיעים על ההחלטה ויש את הנתונים האישיים, דהיינו כוחות השוק בשילוב עם יכולות אינדיבידואליות. יש צורך בבחינה מדוקדקת של המצב הנוכחי, לבדוק את יציבות התקופה ואת המצב הכלכלי האישי ורק אז להתחיל לפעול בכיוון של רכישה יסודית ובטוחה.

מפתיע לגלות שאמנם אנשים נוהגים לבצע “שופינג” והשוואת מחירים כמעט בכל מוצר: הם משווים עגלת קניות בין מרכזי מסחר, עורכים השוואה מדוקדקת בין מוצרי החשמל, יוצאים לנסיעת מבחן לפני החלטה על רכישה של רכב ועוד, אבל כאשר עומדים לרכוש דירה, הם מאבדים את הראש, למרות שמדובר בעסקה הכי גדולה שיבצעו במהלך חייהם.

כאן, בניגוד לקנייה של מכשיר חשמלי או אפילו רכב יוקרתי, אנשים מתחילים בהליך הרכישה, מבלי להבין את תנודות השוק, מצב הנדל”ן, הערכה כספית נוכחית ועתידית ובעיקר מבלי להיעזר באנשי מקצוע שחיים את התחום, עו”ד שמתמחה במקרקעין, שמאי, יועץ נדל”ן, יועץ משכנתאות וכד’.

ברמה האישית, כאשר ניגשים לרכישה של דירה, חייבים לנתח את היכולות הכלכליות, את אפיקי ההכנסה הקיימים והעתידיים, מה ההון העצמי וכמה ניתן לפנות עבור הנכס. הניתוח אינו כלכלי קר ויש לשלב בו את הסטטוס הקיים, הוצאות עתידיות, מיקום מועדף ושאר פרמטרים שמשפיעים על שיקולי הדיור. את כל הנתונים מומלץ לשתף עם עורך הדין המלווה את העסקה, הוא זה שמניע את התהליך, מתווה את הנתיב הנכון והרלוונטי והוא זה ששומר על הלקוחות מפני עסקה כושלת, לא ראויה ולא משתלמת.

האם אתם כרישי נדל”ן או דגי זהב?

דמיינו לעצמכם ים עצום של מידע אשר באופק רחוק ניצבת הדירה הנכספת. כולם שטים לכיוון, נעזרים במשאבים שונים, אבל לא כולם יצליחו להגיע ליעד. יש שיטבעו בדרך, יש שיחליטו לשנות כיוון, ויש את אלה שיאכלו כמה דגיגונים ויפליגו אל עבר בנייני המשרדים, ככה זה יש כרישים ויש דגים.

כך גם בים הנדל”ן… סביר להניח שמרבית האנשים מסתובבים בעולם בלי להבין את שוק הנדל”ן, שהרי מדובר על תחום מורכב שיש להכיר את הניואנסים בו, את הזרמים והכוחות המובילים, את מעגלי העצמה, האינטרסים השונים, חוקים, תקנות, מיסים וחסמים. אבל לא חייבים להיות כרישים ואפילו לא להבין לעומק את התחום בעת רכישה של נכס למגורים. לשם כך, יש להיעזר בגורמים מקצועיים בלתי תלויים. אנשי מקצוע שיספקו לכם את המידע הרלוונטי והמדויק על התקופה, על השוק ובעיקר על הדרך הנכונה לבצע את העסקה.

ממש כמו בים, אין תחליף לקפיטן, האדם שמכיר את התוואי ומוביל את הספינה אל אדמה בטוחה ויציבה, ממש כמו עו”ד מקרקעין, אשר מלווה בכל מהלכי העסקה. עורך דין המכיר על בוריו את התחום, חי את הניואנסים בו, את החקיקה והתקנות ברמה המדוקדקת ביותר. עו”ד בעל ניסיון מוכח ומוצלח בליווי עסקאות דומות ויכולת הבנה ותמרון בהליכים הנדרשים מול המוסדות הרלוונטיים.

אז מה השוק מזמן לנו?

כולנו חיים בתוך עמנו, חווים את משבר הקורונה על בשרנו, ברור שגם ענף הנדל”ן נפגע ומומלץ מאוד לבחון את השוק על רקע המשבר. פחות ידיים עובדות בשל מחסור בפועלים סיניים ועובדים מהשטחים, פחות תקציבים שמופנים לענף, חברות בנייה גדולות שמהדקות חגורות. בנוסף לזה, גם שר השיכון שהתחלף, מביא עמו אג’נדה ותוכניות דיור עתידיות שרובן עדיין בהתהוות.

חשוב לציין כי חוסר הוודאות עשוי גם לייצר מציאות חדשה, כי יחד עם ההאטה בביקוש לדירות, קבלנים עשויים להוריד מחירים ומי שחסך כסך יכול ליהנות ממחיר אטרקטיבי שאין שני לו ומתנאי הלוואה ומימון ייחודיים לתקופה.

כך שכאשר תנאי השוק, תנאי העסקה והתנאים האישיים מסתנכרנים בניהם,  זה יכול להיות תזמון לא רע לעשות עסקה.

מתלבטים האם זה הזמן הנכון עבורכם לרכוש דירה?

כאמור, עולם הנדל”ן והמקרקעין גדוש ורחב. מומלץ מאוד בכל סוגית מקרקעין, עסקת נדל”ן לרבות רכישה של דירה ראשונה או שנייה, נכס להשקעה ועוד, להיעזר באנשי מקצוע, עו”ד המתמחים במקרקעין הבקיאים ברזי החוק, המבינים את הניואנסים ואת הפרצות הקיימות בו.

על מנת להימנע מעסקאות כושלות, בזבוז משאבים ובעיקר כאבי לב, אנו ממליצים להיוועץ עם עו”ד המתמחים במשפט אזרחי, דיני חוזים ובחוק המקרקעין ובעלי ניסיון רב ומוצלח בתיקים בתחום.

פנייה למשרד עו”ד לויטה-מזור מבטיחה ליווי צמוד ומקצועי בכל שלבי ניהול התיק, יחס אישי, דיסקרטיות מלאה ואיכות ללא פשרות.

מוזמנים ליצור עמנו קשר
03-6932823    

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן