ביטול עיקולים ופסק דין נגד חברת בניה קבלנית

מנהל חברת בניה קבלנית פנה למשרדנו בבקשה להסיר עיקול בסך של מאות אלפי ש”ח מחשבון הבנק העיקרי של החברה, כשכל המידע שהיה בידיו הוא רק תדפיס הודעת העיקול שקיבל ממנהלת הסניף. במאמר זה נתאר כיצד הבאנו לביטול פסק הדין והעיקולים הקיימים על החברה בתוך פחות מחודש ימים.

משרד עורכי דין לויטה מזור

בתקופה שבה החברה בונה מספר פרויקטים במקביל, הקפאת החשבון הייתה עשויה להיות קריטית עבור פעילותה. תשלומים לספקים ולעובדים, אגרות לרשויות, רכישת ציוד והשכרת כלים כבדים לעבודה, כל אלה לא היו יכולים להתבצע עד לביטול פסק הדין ולהסרת העיקול מחשבון החברה אך לא פחותה מכך, הייתה הפגיעה במוניטין החברה מול ספקיה, עובדיה ובדירוגה הציבורי.

מנהל החברה לא ידע לספר מה פשר העיקול, לא היה ידוע לו על תביעה המנוהלת נגד החברה וכל שכן על פסק דין שהתקבל כנגדה. הוא ידע לומר כי הנושה בעיקול היה נותן שירותים חיצוני, שנתן ייעוץ מקצועי לחברה בפרויקט אחד מני רבים, אולם מעולם לא ידע על כוונתו לפעול משפטית כנגד החברה.

 

פעולות שנקטנו לביטול פסק הדין והעיקולים

בירור שנערך בלשכת ההוצאה לפועל העלה כי הוטלו כנגד החברה עיקולים בהליך מיוחד, לפני שבוצעה מסירה כדין. התיק כנגד החברה נפתח בעקבות פסק דין שהתקבל, במעמד צד אחד ומבלי שהחברה הגישה כתב הגנה בעניין, מפני שכאמור לא הייתה מודעת להליכים נגדה.

מתוך המסמכים בתיק בית המשפט עלה כי קיים תצהיר של התביעה על מסירת כתב התביעה לאחד מבעלי המניות של החברה. בירור מהיר העלה כי לא היה זכור לבעל המניות כל מפגש עם שליח משפטי כלשהו בעניין זה, וכי כתב התביעה מעולם לא הגיע לידיו.

לאחר שפסק הדין, מסמכי התביעה וההוצאה לפועל נאספו, נותחו ונלמדו, נמצא כי נפלו פגמים היורדים לשורשו של עניין, בהליך, במסירה ובגוף פסק הדין. לבד מהמסירה הלקויה, היו פגמים בתיאור העובדות וכן טעויות בגוף פסק הדין שנכתב והוגש על ידי התביעה. תיק ההוצאה לפועל שנפתח על סמך מסמכים שגויים היה שגוי מעיקרו אולם על מנת לסגור אותו, צריך היה לבטל את פסק הדין.

ביטול פסק הדין בבית המשפט

תוך זמן קצר הוגשה בקשה מפורטת לביטול פסק דין ולעיכוב הליכים וכבר למחרת אישר בית המשפט את הבקשה, הורה לעכב את כל ההליכים כנגד החברה ובעיקר, לבטל את העיקול על חשבון הבנק של החברה ובכך לאפשר לה להמשיך ולפעול מבלי שייגרם לה נזק נוסף ולחזור לפעילות שגרתית.

בית המשפט אפשר לתביעה להגיש את תשובתה לבקשה לביטול פסק דין שהגישה החברה ולחברה ניתנה הרשות לתת תגובה לתשובת התביעה בבקשה לביטול פסק דין.

לאחר בחינת הבקשה, התשובה והתגובה ובתוך פחות מחודש ימים, החליט בית המשפט לבטל את פסק הדין, לסגור את תיק ההוצאה לפועל כנגד החברה ולבטלו, ולאפשר לחברה להגיש כתב הגנה כפי שהיא זכאית לפי דין. בית המשפט קבע כי לאור טיעוני ההגנה הוא איננו קובע צו להוצאות כנגד החברה, הישג חשוב במערכה של החברה כנגד התביעה.

טענות הצדדים עדיין צריכות להתברר בבית המשפט אולם יהיה זה באופן ובדרך שבו כל סכסוך מנוהל בבית המשפט, בנוכחות הצדדים, כשהחברה יכולה להגן על שמה ולהדוף ולהתמודד עם טיעוני התביעה נגדה.

משרד עו”ד  לויטה- מזור ושות’ מתמחה במתן ייעוץ משפטי בכל תחומי הנדלן והמקרקעין

לקריאת פסק הדין לחץ כאן

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן