בזכות הכתר – הזדמנויות השקעה בנדל”ן בעקבות הקורונה

יש אנשים המביטים במשבר ומיד רואים הזדמנות, גם במציאות מורכבת ורבת תהפוכות בה אנו חיים כיום. אולי זה יראה מוזר למי שלא חי את השטח אבל גם היום ניתן למצוא לא מעט הזדמנויות השקעה בנדל”ן פרטי ו/או מסחרי.

כאשר שוקלים השקעה בנדל”ן על אחת כמה וכמה בימים מאתגרים ותנודתיים חשוב מאוד להיעזר בליווי מקצועי של מומחים בתחום לרבות משרד עו”ד בתחום המקרקעין, הבקיא בניואנסים של השוק, בחוקים ובשינויי התקינה וכן בהיבטי המס הנדרשים בכל עסקה.

על מנת לקרוא נכון את המפה, חשוב להבין כי באופן כללי שוק הנדל”ן נחלק לכמה סוגי רוכשים. יש רוכשי דירות למגורים לרבות רוכשי דירות ראשונות או משפרי דיור ולעומתם ניצבים המשקיעים, בעלי נכסים פרטיים או מסחריים, המשמשים עבורם כמקור הכנסה מניב.

גם במציאות של ימינו אנשים ממשיכים לרכוש וחברות הבנייה ממשיכות לבנות מתחמי מגורים ושכונות. זוגות צעירים המבקשים להתחיל את חייהם המשותפים בדירת חלומותיהם אמנם ישקלו את צעדיהם יותר בחומרה, אך הם ימשיכו לרכוש. תוכנית מחיר למשתכן גם אם היא שנויה במחלוקת, מעודדת רכישה ממתחמים חדשים ומעניקה להם אפשרות לרכוש דירה ראשונה בתנאים סבירים.

מי שנפגע מאוד מהמשבר הוא סקטור משפרי הדיור. יש אנשים אשר טרם פרוץ המשבר, אי שם בפברואר 2020, התחייבו לדירה חדשה מקבלן “על הנייר” בהנחה שיצליחו במהלך הזמן למכור את דירתם הנוכחית, אך המשבר טרף להם את הקלפים. רבים נאלצו בשל הלחץ הגדול למכור את הדירה במחיר נמוך מהמתוכנן ואף להפסיד מערכה, רק לא להישאר מחויבים לשתי דירות במקביל.

מי שתכנן לשפר את הדיור שלו בשנת 2020 נאלץ לדחות כמיהה זו, מאחר שהבינו כי שוק דירות יד 2 אינו כדאי היום ולא כדאי לרוץ לבצע עסקאות בכל מחיר. הם חוששים להתחייב לדירה חדשה בעוד טרם מכרו את דירתם הנוכחית. מבינים שצפוי להם זמן מדף ארוך מידי ויש פחד אמיתי מעסקה בינונית שישאבו אליה בלחץ כלכלי. סוגיה נוספת שיש לקחת בחשבון היא נושא המימון, רבים נפגעו בדירוג האשראי האישי שלהם, יצאו לחל”ת או ירדו בהכנסה מה שיקשה עליהם כיום לקבל משכנתא חדשה.

ללא ספק, רב הלא נודע בימים אלה, ומי שכן מבצע עסקאות, בין אם קניית דירה ראשונה או שיפור דיור, חייב להיות עם אצבע על הדופק בכל השלבים. ליווי עו”ד מקצועי אשר חי את תחום המקרקעין יכול לחסוך כספים רבים ועוגמת נפש לרוכשים, וחשוב להתייעץ על מנת לקנות דירה על בטוח!. ולא ליפול בין הכיסאות.

משקיעים למרות הכל?!

המציאות מוכיחה לכולנו כי תמיד יש אנשים אשר חייבים למכור נכסים בטווח קצר ומידי, זאת ממגוון רחב של סיבות: בהוראת צו משפטי בנושאי צוואה, בעקבות גירושין, דחק כלכלי ועוד, מוכרים אלה נמצאים בעמדה נחותה בשוק, מה שמעניק לבעלי אמצעים הזדמנויות מעניינות.

משקיעים אלה קיבלו לאחרונה הטבה כאשר הוחלט על קיצוץ במס רכישה, עסקאות נדל”ן מורכבות גם מהיבטי מס ומומלץ לבצע אותן נכון ובצורה מקצועית, ביולי  עודכנו 2020 מדרגות המס עבור המחזיקים בדירה נוספת או בדירה להשקעה.

     
שיעור המס                שווי דירה  
  מסכום בש”ח עד סכום בש”ח
5%   1,292,280
6% 1,292,280 3,876,835
7% 3,876,835 5,338,290
8% 5,338,290 17,794,305
10% 17,794,305 ומעלה

 

התקופה אכן יכולה להיות מעניינת עבור משקיעים המחפשים מציאות. ניתן לראות לא מעט עסקאות של רוכשים אשר יצאו לחל”ת או עסקיהם נפגעו והם אינם יכולים לעמוד עוד בתנאי ההלוואה או המשכנתא שקיבלו מגורמי המימון. אלה חייבים לממש את הנכס במהירות האפשרית ולעיתים יאלצו למכור את הנכס בתנאים אטרקטיביים למי שיש ביכולתו להשקיע כיום. מי שיש לו אורך רוח כלכלי ולא חייב לממש נכסים באופן מידי, יכול בהחלט למצוא חברות המוכרות משרדים או מתחמים על מנת להשיג כסף נזיל, מתחמים להשכרה בשל אובדן הכנסה מדמי השכירות ועוד.

במדינה כמו ישראל בה השטחים מוגבלים, גם אם יש פגיעה או זעזוע בתחום לאחריה סביר להניח שתגיע התאוששות. עבור משקיעים בעלי יכולת וראיה אסטרטגית יש כאן לגמרי הזדמנות.

על מנת להימנע מעסקאות כושלות, בזבוז משאבים ובעיקר כאבי לב, אנו ממליצים להיוועץ עם עו”ד המתמחים במשפט אזרחי, דיני חוזים ובחוק המקרקעין ובעלי ניסיון רב ומוצלח (אלפי חוזי מכר) בתיקים בתחום. משרד בו עורכי הדין חיים את עולם הנדל”ן, מכירים את ענף הבנייה והשחקנים בו, יודעים כיצד להתמודד מול חוזה קבלן וכיצד להגן בצורה מיטבית תוך שמירה על האינטרסים של הלקוחות.

פנייה למשרד עו”ד לויטה-מזור מבטיחה ליווי צמוד ומקצועי בכל שלבי ניהול התיק, יחס אישי, דיסקרטיות מלאה ואיכות ללא פשרות.

מוזמנים ליצור עמנו קשר
03-6932823

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן